inne nasze serwisy:     czas      biznes oferty      inwestowanie      webdesign      kreatywno      e-marketing      pp

 

Wyrnione Ksiki:
- psychomanipulacja
- wywieranie wpywu - Cialdini podstawa!
- alchemia manipulacji
- sztuka perswazji
 
W temacie (warto zajrze):
- start
- choroby psychosomatyczne
- Oswajamy psychoterapi
- Opisy dolegliwoci
 
kreatywno, twrcze mylenie:
- mylenie lateralne
- burza mzgw
- zabawy z problemem
- 6 kapeluszy
- twrczy dialog
- twrczo i zdrowie
 
manipulacja, wywieranie wpywu:
- o manipulacji
- techniki manipulacji
 
NLP - neurolingwistyczne programowanie:
- podstawowe wzorce komunikacji
- metaprogramy
 
inne:
- pomoc psychologiczna
- mapy myli
- szybkie czytanie
- umiechnij sie teraz
- smiech a depresja
- inteligencja emocjonalna a ycie
- dwie pkule mzgu
- feng shui
 
praca w grupach, zarzdzanie:
- lodoamacze
- scenariusze szkole: skupianie uwagi
 
ycie codzienne:
- sposoby na chandr
- stres
- komunikacja 1
- komunikacja 2
 
e-kursy:
- Wywieranie wpywu
- manipulacja, perswazja CD
 

 
Polecam:

trening twrczoci, kreatywno


Gazetka Kreatywna, to inicjatywa majca za zadanie promowa twrcze, kreatywne mylenie.

Mapy Myśli

Mapy Myśli to fenomenalna technika zwielokrotniania wydajności mózgu, od której jestem już uzależniony. Aż trudno pojąć to, o ile wydajniejsza staje się praca, jeśli wykorzystujemy technikę Map Myśli.

Wszystko zaczęło się od człowieka, którego powinni znać wszyscy ludzie zainteresowani zwiększaniem wydajności mózgu. Tony Buzan, autor teorii Map Myśli, jest globalnej sławy pisarzem, autorem 19 bestsellerów dotyczących metod twórczego wykorzystywania umysłu. Dwie jego książki: Rusz głową i Mapy twoich myśli to jedne z najbardziej wartościowych publikacji, jakie szukający większej wydajności intelektualnej człowiek może przeczytać.

Psychologia wywierania wpywu, psychomanipulacja Wywieranie wpywu i psychomanipulacja
autor: Andrzej Stefaczyk
stron: 194
wejd: www


 

Technika Map Myśli w nich przedstawiona to banalnie prosta metoda osiągania wyżyn wydajności umysłu. Odwołuje się ona do podstawowych czynności mózgu, do sposobu notowania, który częściowo stosowałeś będąc dzieckiem.

To brzmi tak nierealnie, że trzeba samemu spróbować, aby się o tym przekonać.
 

TEORIA

Najbardziej popularnym systemem notowania jest system linearny - linia po linii, z ewentualnym wykorzystaniem wyliczeń czy dopisków.

Linearne notowanie to zapis takiego myślenia, które skupia się na jednym tylko zagadnieniu i wybiera spośród milionów informacji przebiegających przez nas mózg tylko te, które mają z tym zagadnieniem związek. Jest to próba skupienia się wyłącznie na jednym problemie... co jest po prostu niemożliwe.

Mapy Myśli to kilkunastoletni system notowania, który pobudza w niespotykany dotąd sposób obie półkule mózgu. Standardowy, linearny system odwołuje się wyłącznie do lewej, "logicznej" półkuli. W procesie linearnego notowania zupełnie pomija się moc obliczeniową prawej, "twórczej" półkuli.


Lewa półkula odpowiada za:
 • słowa,
 • logikę,
 • liczby,
 • hierarchię,
 • linearność,
 • analizę
 • zbiory.
Możemy więc nazwać ją "techniczną" lub "logiczną".
 
Prawa półkula odpowiada za:
 • rytm,
 • świadomość przestrzeni,
 • Gestalt, czyli obraz całości,
 • wyobraźnię,
 • marzenia,
 • postrzeganie kolorów,
 • postrzeganie rozmiarów
Możemy więc nazwać ją "twórczą", "artystyczną".

W dzieciństwie korzystałeś najpierw z prawej półkuli. Gdy nauczono Cię liczyć i myśleć logicznie, przez jakiś czas używałeś obu półkul. Potem, w wyższych klasach szkoły podstawowej, system wymusił ograniczanie aktywności półkuli twórczej. Notatki musiałeś mieć przejrzyste, pełne i zrozumiałe dla nauczyciela.

Teoria Map Myśli wywraca do góry nogami wszystko, czego nauczyłeś się w szkole o notowaniu. Tony Buzan chce, abyś z powrotem aktywował swoją prawą półkulę. Zaś sama jego teoria opiera się na dwóch faktach:

 • pojemność ludzkiej pamięci i zdolności analityczne mózgu są nieograniczone... lepiej w to uwierz, bo jest to fakt naukowy.
 • dostęp do pokładów Twojej pamięci umożliwiają słowa klucze, które pojawiają się w pewnym kontekście skojarzeniowym.

 

SŁOWA KLUCZE

Słowa klucze same w sobie są skojarzeniami. Wywołują one reakcję łańcuchową następnych skojarzeń, która u dorosłego człowieka mogłaby nigdy się nie skończyć.

Jeśli skupisz się na moment na słowie DOM, Twój umysł podrzuci Ci w mikrosekundach niepojętą wręcz liczbę skojarzeń. Wyłapiesz te najbardziej dla Ciebie oczywiste. Mogą to być np.: rodzina, zakupy, lodówka, syn, samochód w garażu... itd.

I co ciekawe, każdy człowiek generuje zupełnie unikatową reakcję łańcuchową w swoim umyśle. W książce Mapy twoich myśli Buzan opisał doświadczenie z grupą wyższych urzędników bankowych. Wszyscy w wieku 40-55 lat, wszyscy wywodzący się z podobnych środowisk. Podzielono ich na trzy grupy i poproszono o wypisanie skojarzeń ze słowem "bieg". Okazało się, że większość powstałych w ten sposób skojarzeń była unikalna. Liczba takich samych była znikoma.

Powyższy fakt jest niezwykle istotny, ponieważ oznacza, że nie możesz skutecznie korzystać z cudzych notatek. Każdy notuje w unikalny dla niego sposób.


 

CEL MAPY MYŚLI

Mapy Myśli stworzono by odwzorowywać na papierze proces myślowy. Oczywiście to odwzorowanie jest bardzo uproszczone, bo proces myślowy jest wielowymiarowy. Jest to jednak setki razy bliższe temu, co zachodzi w naszej głowie, niż notatki linearne.

W tym właśnie tkwi sekret skuteczności tej techniki. Tworząc linearne notatki:
 • nieustannie stosujemy proces myślowy
 • zmuszamy umysł do niepotrzebnego wysiłku wkładanego najpierw w zamianę naturalnego sposobu myślenia na linearny, by potem w trakcie korzystania z notatek robić rzecz odwrotną.
 • Człowiek nie myśli i nie potrafi myśleć w sposób linearny, dlatego tworzenie i korzystanie z takich notatek w dużym stopniu obciąża moc obliczeniową naszego mózgu, co prowadzi do niepotrzebnego zmęczenia.
Mapy Myśli w znaczny sposób ograniczają niepotrzebne operacje wymuszane na naszym mózgu.
 

KORZYŚCI

Wyobraź sobie, że planujesz całą strategię swojego biznesu. Możesz spisać ją w tradycyjnym, linearnym biznes planie i... stracić bezpowrotnie najlepsze pomysły. Strata ta jest wynikiem hamowania procesu myślowego poprzez skupianie się w danym momencie na jednym tylko zagadnieniu.

Aby Ci to lepiej wytłumaczyć, posłużę się bardzo uproszczonym modelem. Załóżmy, że skupiasz się znowu na pojęciu DOM. Może to wyglądać tak:

Dom - jutro mam pociąg - muszę zapłacić rachunki - drzwi - miałem zadzwonić do klienta - ale dzisiaj ładna pogoda - słońce jest żółte - balkon - widać mój samochód - gdzie jest ten długopis - rodzina

Model jest niezwykle uproszczony, ale może wystarczy, aby Ci uświadomić zło linearnego notowania. Gdybyś skupiał się na słowie DOM i notował swoje spostrzeżenia, prawdopodobnie zanotowałbyś tylko: dom, drzwi, balkon, rodzina. Zauważ, że to tylko malutki wycinek tego, o czym myślałeś.

"Radiant Thinking", czyli metoda myślenia wspierana przez Mapy Myśli, nie skupia Cię na danym elemencie, ale na całym zagadnieniu. Opracowując strategię swojego biznesu w ten sposób w danej sekundzie czy minucie nie skupiasz się tylko na promocji z użyciem direct mailingu, ale wszystkich zagadnieniach marketingu, produkcji, dystrybucji, współpracy, zatrudnienia itd. W jednej sekundzie myślisz o tym wszystkim i spisujesz informacje i pomysły nielinearnie tam, gdzie zawędrował w danym momencie Twój umysł.

Umysł jest uwolniony od ograniczeń i może spokojnie porządkować zakumulowane dane... co prowadzi do narodzin nowatorskich pomysłów.

Mapy Myśli nie nakładają ograniczeń. Twój mózg jest najpotężniejszym narzędziem znanym człowiekowi. Problem w tym, żeby go nie ograniczać. Zwiększanie jego wydajności jest błędnym określeniem. Nie możesz zwiększyć wydajności mózgu, możesz zwiększyć tylko poziom jego wykorzystania.

Według Buzana, stosując Mapy Myśli oszczędzasz w stosunku do notowania linearnego 50-95% czasu notując i 90% czytając notatki. Oblicz sobie liczbę zaoszczędzonych w ten sposób godzin i przelicz to na złotówki.


 

PODSTAWOWE PRAWA MAP MYŚLI

Mimo faktu, że w serwisie internetowym Tony'ego Buzana znajdziemy podstawowe prawa rządzące Mapami Myśli i sposób ich wykonywania, to ograniczenie się tylko do tych informacji ograniczy Twój sukces. Poniższe informacje są wolnym tłumaczeniem zawartości strony HOW TO MIND MAP!

 1. Zawsze zaczynaj od obrazka tematu na środku kartki. Użyj do jego namalowania przynajmniej 3 kolorów.
 2. Używaj obrazków, symboli, kodów i skalowania do wyrażania pojęć.
 3. Nadawaj wartość słowom, zapisując je dużymi lub małymi literami.
 4. Na jednej linii tylko jedno słowo/ grafika.
 5. Linie muszą wychodzić ze środkowego obrazka i być ze sobą połączone. Im dalej od centrum, tym cieńsze linie ponieważ im dalej od centrum, tym bardziej szczegółowe zagadnienia.
 6. Rysuj linie tej samej długości co słowo/ grafika.
 7. Używaj kolorów - według własnego uznania.
 8. Wykreuj swój własny styl tworzenia Map Myśli.
 9. Wyróżniaj i zaznaczaj asocjacje jednego elementu z drugim.
 10. Aby Twoje Mapy Myśli były przejrzyste, używaj promienistej hierarchii, numeruj.

 

JAK TWORZYĆ MAPY MYŚLI?

 1. Obróć poziomo białą kartkę formatu A4 albo najlepiej A3.
 2. Zbierz w jednym miejscu wszystkie flamastry i kredki, które mógłbyś użyć.
 3. Wybierz temat nowej Mapy Myśli.
 4. Zbierz wszystkie potrzebne Ci materiały.
 5. Na środku narysuj obraz przedstawiający temat mapy. Buzan radzi, aby miał 6 (A4) lub 10 (A3) centymetrów wysokości i szerokości.
 6. Postaraj się, aby obraz zwracał uwagę i za każdym razem wywoływał odpowiednie skojarzenia.
 7. Linie od najgrubszych przy centrum rób coraz cieńsze. Nie korzystaj z linijek. Linie powinny wyglądać jak macki ośmiornicy. Najbliżej centrum umieść najbardziej ogólne określenia i, oddalając się od głównego obrazka, przechodź do szczegółów.
 8. Używaj obrazków, gdzie tylko jest to możliwe. Pamiętaj, że obraz wart jest tysiąca słów.
 9. Linie rysuj tej samej długości co słowo/ grafika.
 10. Używaj kolorów - według własnego uznania.
 11. Zapisz WSZYSTKIE pomysły - swoje i innych. Następnie zreorganizuj mapę, aby była bardziej przejrzysta i ładniejsza.
Na wspomnianej stronie znajdziesz też rysunek, który Ci wiele wytłumaczy.
 

JAK TWORZYĆ MAPY MYŚLI?

"Mind mapy to nie tylko fenomenalna technika zwielokrotniania wydajności mózgu, choć niezaprzeczalnie pomaga tworzyć szybkie notatki (pomija się przy tym proces przekładu słów na obrazy i odwrotnie), przyspiesza proces skojarzeń, pomaga zapamiętywać, aktywuje prawa półkulę, uruchamia kreatywność i pomaga rozwiązywać problemy.

To także i przede wszystkim świetnym sposób analizy własnych procesów myśleniowych, badania ciągów skojarzeniowych - jednym słowem jedno z lepszych narzędzi służących docieraniu do pierwotnych przekonań wykorzystywanych przeze mnie w terapii.

Poprzez skojarzenia np. ze słowem DOM uzyskujemy zbiór skojarzeń z tym słowem. Wśród nich np. jest słowo "bezpieczeństwo". Kiedy zrobimy podobnie ze słowem "bezpieczeństwo" zbiór skojarzeń pokaże nam następne myśli ...być może... słowo "ciepło"... a ciepło w efekcie kojarzy nam się ... np. ze "słońcem".

Można przeprowadzić w tym momencie logiczna analizę i dotrzeć do tego, z czym nam się kojarzy dom... albo uświadomić sobie, że następnym razem kiedy będziemy w depresji, czuli sie wylęknieni, dobrym sposobem byłoby wyjść na słonce (potrzebujemy światła).

Taka z pozoru niewinna i niezobowiązująca zabawa może nas nauczyć bardzo wiele o nas samych."


Arkadiusz Kowalski
www.ALPHAplus.com.pl - handlowe i biznesowe szkolenia NLP

"Polecam te metodę gorąco. Osobiście stosuję ja od kilku lat i to tym częściej, czym ważniejszy jest temat nad którym pracuje. Projekt funkcjonowania mojego serwisu i firmy, cały czas wisi nad moim biurkiem sporządzony ta metoda. W każdej chwili mogę cos poprawić, zmienić, dodać, udoskonalić."

Artur Wojciechowski
Baza Wiedzy iManager'a - szkolenia i edukacja dla menedżerów
 

ZAKOŃCZENIE

Jeszcze niczego się nie nauczyłeś. Nie sposób przedstawić na kilku stronach idei Map Myśli. Szczerze zachęcam do nauki z Buzanem, czyli do nabycia jego książek. Niech o wadze tej metody świadczy fakt, że w katalogu Google czy DMOZ.ORG znajdziemy osobny dział poświęcony Mapom Myśli.


 

ZASOBY


Rusz głową, Tony Buzan ISBN 83-85997-52-0, Wydawnictwo RAVI
Mapy twoich myśli, Tony Buzan, Barry Buzan ISBN 83-7229-002-4, Wydawnictwo RAVI
Buzan Centers www.mind-map.com/mindmaps_howto.htm
Google Directory: Mind Mapping directory.google.com/Top/Reference/.../Knowledge_Creation/Mind_Mapping/

© Piotr Majewski, redaktor CzasNaE-Biznes
serwisu e-biznesmena.


 

 

 


hosting, serwer na strone - zapewnia 2be.pl,
Wszelkie prawa zastrzeone. Kopiowanie jakichkolwiek treci bez zezwolenia zabronione.
Zezwalamy na kopiowanie wybranych artykuw zobacz szczegy: Artykuy do kopiowania za darmo - warunki