inne nasze serwisy:     czas      biznes oferty      inwestowanie      webdesign      kreatywność      e-marketing      pp

 

Wyróżnione Książki:
- psychomanipulacja
- wywieranie wpływu - Cialdini podstawa!
- alchemia manipulacji
- sztuka perswazji
 
W temacie (warto zajrzeć):
- start
- choroby psychosomatyczne
- Oswajamy psychoterapię
- Opisy dolegliwości
 
kreatywność, twórcze myślenie:
- myślenie lateralne
- burza mózgów
- zabawy z problemem
- 6 kapeluszy
- twórczy dialog
- twórczość i zdrowie
 
manipulacja, wywieranie wpływu:
- o manipulacji
- techniki manipulacji
 
NLP - neurolingwistyczne programowanie:
- podstawowe wzorce komunikacji
- metaprogramy
 
inne:
- pomoc psychologiczna
- mapy myśli
- szybkie czytanie
- uśmiechnij sie teraz
- smiech a depresja
- inteligencja emocjonalna a życie
- dwie półkule mózgu
- feng shui
 
praca w grupach, zarządzanie:
- lodołamacze
- scenariusze szkoleń: skupianie uwagi
 
życie codzienne:
- sposoby na chandrę
- stres
- komunikacja 1
- komunikacja 2
 
e-kursy:
- Wywieranie wpływu
- manipulacja, perswazja CD
 

 
Polecam:

trening twórczości, kreatywność


Gazetka Kreatywna, to inicjatywa mająca za zadanie promować twórcze, kreatywne myślenie.

Terapia śmiechem a depresja

Aleksander Łamek

Depresja jest chorobą, w leczeniu której pomóc mogą lekarze i psycholodzy. Jednak osoby cierpiące na tę chorobę mogą również same podejmować działania pomagające im wyjść z depresji. Do takich działań należy m.in. terapia śmiechem.

Gdy ponad 3 lata temu zacząłem prowadzić grupowe zajęcia z terapii śmiechem w Centrum Onkologii w Warszawie, zaczęły zgłaszać się do mnie osoby, które uważały, że terapia śmiechem może im pomóc w walce z depresją.

Psychologia wywierania wpływu, psychomanipulacja Wywieranie wpływu i psychomanipulacja
autor: Andrzej Stefańczyk
stron: 194
wejdź: www


 

Co takiego osobom w depresji może zaoferować terapia śmiechem?

Osoby chore na depresję często są w permanentnym stresie. Tymczasem śmiech jest świetnym odstresowaczem. Pozwala on odstresować zarówno umysł jak i ciało. Gdy się śmiejemy, wprawiamy w drgania całe ciało, szybciej zaczyna krążyć krew, masowane są różne narządy, pogłębia się oddech. To wszystko powoduje, że zaczynają puszczać znajdujące się w ciele napięcia i blokady związane ze stresem. Równocześnie zwiększona aktywność fizjologiczna wpływa pozytywnie na umysł. Podczas śmiechu zapominamy o problemach dnia codziennego. Stają się one mniej dokuczliwe.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że śmiech poprawia nam samopoczucie. Jest to przede wszystkim zasługa endorfin, określanych hormonami szczęścia, które podczas śmiechu wydzielają się w większych ilościach. Dlatego śmiech jest szczególnie cenny dla osób z depresją, którym bardzo trudno jest wyjść z „dołujących” emocji.

Kolejną korzyścią z terapii śmiechem są jej motywujace właściwości. Śmiech poprawiając nam samopoczucie oraz tworząc w nas bardziej pozytywne widzenie siebie i świata, daje nam „kopa”, który pozwala łatwiej podejmować różne działania. Jest to bardzo ważna zaleta, gdyż u osób w depresji bardzo częstymi objawami jest brak chęci do robienia czegokolwiek.

Dla osób chorych dużym problemem są też często relacje z innymi ludźmi. I tutaj również śmiech służy pomocą poprzez swoje pozytywne interpersonalne właściwości.

Warto wspomnieć jeszcze o wpływie śmiechu na nasze zdrowie. Przeciwdziała on wielu chorobom oraz wzmacnia system immunologiczny. Jest to ważna informacja dla osób z depresją, które w wyniku osłabienia organizmu częściej chorują.

Aby jednak osoby chore na depresję mogły zacząć korzystać z pozytywnych właściwości śmiechu, nie wystarczy powiedzieć im: zacznij się częściej śmiać.

Istnieją dziesiątki technik i ćwiczeń w ramach terapii śmiechem. Najlepiej gdyby osoba z depresją mogła przećwiczyć je wszystkie po to, aby zorientowała się, które z nich będą jej odpowiadać. I wtedy należy zacząć pracować z tymi wybranymi technikami. Na początek to może być nawet jedna technika. Nie musi ona od razu wywołać śmiechu, wystarczy nawet lekki uśmiech, który już ma pozytywny wpływ. Ważne aby od czegoś zacząć, nawet od czegoś małego.

Efektywność terapii śmiechem wzrasta jeśli będziemy mogli korzystać z pomocy innych osób (współmałżonka, dzieci, rodziców, znajomych). Takie osoby mogą stać się pewnego rodzaju trenerami od terapii śmiechem. Będą one osobę chorą motywować i zachęcać do praktykowania ćwiczeń oraz będą brały w nich udział wspólnie z nią.

Terapia śmiechem nie jest cudownym środkiem, która jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zlikwiduje depresję, ale stanowi cenne narzędzie, które może skutecznie wspierać osoby chore na depresję w walce z tą chorobą.
Aleksander Łamek prowadzi internetowy kurs Kurs Depresja - jak z nią wygrać
 

 

 


hosting, serwer na strone - zapewnia 2be.pl,
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie jakichkolwiek treści bez zezwolenia zabronione.
Zezwalamy na kopiowanie wybranych artykułów zobacz szczegóły: Artykuły do kopiowania za darmo - warunki